Announcements

2021 Grammy Award Nominations

The nominees for the 63rd Grammy Awards were announced on November 24th. The winners will be announced on January 31st from an awards ceremony at the Staples Center in Los Angeles, California.

The awards recognize the It will recognize the best recordings, compositions, and artists of the eligibility year, running from September 1, 2019, to August 31, 2021.

Beyoncé leads the way with nine nominations followed by Dua Lipa, Roddy Rich, and Taylor Swift with six nominations.

Top Nominees

Nine Nominations

  • Beyoncé

Six Nominations

  • Dua Lipa
  • Roddy Rich
  • Taylor Swift

Five Nominations

Brittany Howard

Four Nominations

  • Justin Bieber
  • Phoebe Bridgers
  • John Beasley
  • DaBaby
  • Billie Eilish
  • David Frost
  • Megan Thee Stallion

COMPLETE LIST OF NOMINATIONS

1. Record Of The Year
Award to the Artist and to the Producer(s), Recording Engineer(s) and/or Mixer(s) and mastering engineer(s), if other than the artist.

  • BLACK PARADE

    Beyoncé

    Beyoncé & Derek Dixie, producers; Stuart White, engineer/mixer; Colin Leonard, mastering engineer

     

  • COLORS

    Black Pumas

    Adrian Quesada, producer; Adrian Quesada, engineer/mixer; JJ Golden, mastering engineer

     

  • ROCKSTAR

    DaBaby Featuring Roddy Ricch

    SethinTheKitchen, producer; Derek “MixedByAli” Ali, Chris Dennis & Liz Robson, engineers/mixers; Susan Tabor, mastering engineer

     

  • SAY SO

    Doja Cat

    Tyson Trax, producer; Clint Gibbs, engineer/mixer; Mike Bozzi, mastering engineer

     

  • EVERYTHING I WANTED

    Billie Eilish

    Finneas O’Connell, producer; Rob Kinelski & Finneas O’Connell, engineers/mixers; John Greenham, mastering engineer

     

  • DON’T START NOW

    Dua Lipa

    Caroline Ailin & Ian Kirkpatrick, producers; Josh Gudwin, Drew Jurecka & Ian Kirkpatrick, engineers/mixers; Chris Gehringer, mastering engineer

     

  • CIRCLES

    Post Malone

    Louis Bell, Frank Dukes & Post Malone, producers; Louis Bell & Manny Marroquin, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer

     

  • SAVAGE

    Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé

    Beyoncé & J. White Did It, producers; Stuart White, engineer/mixer; Colin Leonard, mastering engineer

2. Album Of The Year
Award to Artist(s) and to Featured Artist(s), Songwriter(s) of new material, Producer(s), Recording Engineer(s), Mixer(s) and Mastering Engineer(s) credited with at least 33% playing time of the album, if other than Artist.

  • CHILOMBO

    Jhené Aiko

    Fisticuffs & Julian-Quán Việt Lê, producers; Fisticuffs, Julian-Quán Việt Lê, Zeke Mishanec, Christian Plata & Gregg Rominiecki, engineers/mixers; Jhené Aiko Efuru Chilombo, Julian-Quán Việt Lê, Maclean Robinson & Brian Keith Warfield, songwriters; Dave Kutch, mastering engineer

     

  • BLACK PUMAS (DELUXE EDITION)

    Black Pumas

    Jon Kaplan & Adrian Quesada, producers; Adrian Quesada, Jacob Sciba, Stuart Sikes & Erik Wofford, engineers/mixers; Eric Burton & Adrian Quesada, songwriters; JJ Golden, mastering engineer

     

  • EVERYDAY LIFE

    Coldplay

    Daniel Green, Bill Rahko & Rik Simpson, producers; Mark “Spike” Stent, engineer/mixer; Guy Berryman, Jonny Buckland, Will Champion & Chris Martin, songwriters; Emily Lazar, mastering engineer

     

  • DJESSE VOL.3

    Jacob Collier

    Jacob Collier, producer; Ben Bloomberg & Jacob Collier, engineers/mixers; Jacob Collier, songwriter; Chris Allgood & Emily Lazar, mastering engineers

     

  • WOMEN IN MUSIC PT. III

    HAIM

    Rostam Batmanglij, Danielle Haim & Ariel Rechtshaid, producers; Rostam Batmanglij, Jasmine Chen, John DeBold, Matt DiMona, Tom Elmhirst, Joey Messina-Doerning & Ariel Rechtshaid, engineers/mixers; Rostam Batmanglij, Alana Haim, Danielle Haim, Este Haim & Ariel Rechtshaid, songwriters; Emily Lazar, mastering engineer

     

  • FUTURE NOSTALGIA

    Dua Lipa

    Koz, producer; Josh Gudwin & Cameron Gower Poole, engineers/mixers; Clarence Coffee Jr. & Dua Lipa, songwriters; Chris Gehringer, mastering engineer

     

  • HOLLYWOOD’S BLEEDING

    Post Malone

    Louis Bell & Frank Dukes, producers; Louis Bell & Manny Marroquin, engineers/mixers; Louis Bell, Adam Feeney, Austin Post & Billy Walsh, songwriters; Mike Bozzi, mastering engineer

     

  • FOLKLORE

    Taylor Swift

    Jack Antonoff, Aaron Dessner & Taylor Swift, producers; Jack Antonoff, Aaron Dessner, Serban Ghenea, John Hanes, Jonathan Low & Laura Sisk, engineers/mixers; Aaron Dessner & Taylor Swift, songwriters; Randy Merrill, mastering engineer

3. Song Of The Year
A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • BLACK PARADE

    Denisia Andrews, Beyoncé, Stephen Bray, Shawn Carter, Brittany Coney, Derek James Dixie, Akil King, Kim “Kaydence” Krysiuk & Rickie “Caso” Tice, songwriters (Beyoncé)

     

  • THE BOX

    Samuel Gloade & Rodrick Moore, songwriters (Roddy Ricch)

     

  • CARDIGAN

    Aaron Dessner & Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)

     

  • CIRCLES

    Louis Bell, Adam Feeney, Kaan Gunesberk, Austin Post & Billy Walsh, songwriters (Post Malone)

     

  • DON’T START NOW

    Caroline Ailin, Ian Kirkpatrick, Dua Lipa & Emily Warren, songwriters (Dua Lipa)

     

  • EVERYTHING I WANTED

    Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

     

  • I CAN’T BREATHE

    Dernst Emile II, H.E.R. & Tiara Thomas, songwriters (H.E.R.)

     

  • IF THE WORLD WAS ENDING

    Julia Michaels & JP Saxe, songwriters (JP Saxe Featuring Julia Michaels)

4. Best New Artist
This category recognizes an artist whose eligibility-year release(s) achieved a breakthrough into the public consciousness and notably impacted the musical landscape.

  • INGRID ANDRESS

     

  • PHOEBE BRIDGERS

     

  • CHIKA

     

  • NOAH CYRUS

     

  • D SMOKE

     

  • DOJA CAT

     

  • KAYTRANADA

     

  • MEGAN THEE STALLION

POP

5. Best Pop Solo Performance
For new vocal or instrumental pop recordings. Singles or Tracks only.

  • YUMMY

    Justin Bieber

     

  • SAY SO

    Doja Cat

     

  • EVERYTHING I WANTED

    Billie Eilish

     

  • DON’T START NOW

    Dua Lipa

     

  • WATERMELON SUGAR

    Harry Styles

     

  • CARDIGAN

    Taylor Swift

6. Best Pop Duo/Group Performance
For new vocal or instrumental duo/group or collaborative pop recordings. Singles or Tracks only.

  • UN DIA (ONE DAY)

    J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny & Tainy

     

  • INTENTIONS

    Justin Bieber Featuring Quavo

     

  • DYNAMITE

    BTS

     

  • RAIN ON ME

    Lady Gaga with Ariana Grande

     

  • EXILE

    Taylor Swift Featuring Bon Iver

7. Best Traditional Pop Vocal Album
For albums containing at least 51% playing time of new traditional pop recordings.

  • BLUE UMBRELLA

    (Burt Bacharach &) Daniel Tashian

     

  • TRUE LOVE: A CELEBRATION OF COLE PORTER

    Harry Connick, Jr.

     

  • AMERICAN STANDARD

    James Taylor

     

  • UNFOLLOW THE RULES

    Rufus Wainwright

     

  • JUDY

    Renée Zellweger

8. Best Pop Vocal Album
For albums containing at least 51% playing time of new pop vocal recordings.

  • CHANGES

    Justin Bieber

     

  • CHROMATICA

    Lady Gaga

     

  • FUTURE NOSTALGIA

    Dua Lipa

     

  • FINE LINE

    Harry Styles

     

  • FOLKLORE

    Taylor Swift

DANCE/ELECTRONIC MUSIC

9. Best Dance Recording
For solo, duo, group or collaborative performances. Vocal or Instrumental. Singles or tracks only.

  • ON MY MIND

    Diplo & SIDEPIECE

    Diplo & SIDEPIECE, producers; Luca Pretolesi, mixer

     

  • MY HIGH

    Disclosure Featuring Aminé & Slowthai

    Guy Lawrence & Howard Lawrence, producers; Guy Lawrence, mixer

     

  • THE DIFFERENCE

    Flume Featuring Toro y Moi

    Flume, producer; Eric J Dubowsky, mixer

     

  • BOTH OF US

    Jayda G

    Fred Again.. & Jayda G, producers; Fred Again.. & Jayda G, mixers

     

  • 10%

    Kaytranada Featuring Kali Uchis

    Kaytranada, producer; Neal H. Pogue, mixer

10. Best Dance/Electronic Album
For vocal or instrumental albums. Albums only.

  • KICK I

    Arca

     

  • PLANET’S MAD

    Baauer

     

  • ENERGY

    Disclosure

     

  • BUBBA

    Kaytranada

     

  • GOOD FAITH

    Madeon

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL MUSIC

11. Best Contemporary Instrumental Album
For albums containing approximately 51% or more playing time of instrumental material. For albums containing at least 51% playing time of new recordings.

  • AXIOM

    Christian Scott Atunde Adjuah

     

  • CHRONOLOGY OF A DREAM: LIVE AT THE VILLAGE VANGUARD

    Jon Batiste

     

  • TAKE THE STAIRS

    Black Violin

     

  • AMERICANA

    Grégoire Maret, Romain Collin & Bill Frisell

     

  • LIVE AT THE ROYAL ALBERT HALL

    Snarky Puppy

ROCK

12. Best Rock Performance
For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative rock recordings.

  • SHAMEIKA

    Fiona Apple

     

  • NOT

    Big Thief

     

  • KYOTO

    Phoebe Bridgers

     

  • THE STEPS

    HAIM

     

  • STAY HIGH

    Brittany Howard

     

  • DAYLIGHT

    Grace Potter

13. Best Metal Performance
For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative metal recordings.

  • BUM-RUSH

    Body Count

     

  • UNDERNEATH

    Code Orange

     

  • THE IN-BETWEEN

    In This Moment

     

  • BLOODMONEY

    Poppy

     

  • EXECUTIONER’S TAX (SWING OF THE AXE) – LIVE

    Power Trip

14. Best Rock Song
A Songwriter(s) Award. Includes Rock, Hard Rock and Metal songs. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • KYOTO

    Phoebe Bridgers, Morgan Nagler & Marshall Vore, songwriters (Phoebe Bridgers)

     

  • LOST IN YESTERDAY

    Kevin Parker, songwriter (Tame Impala)

     

  • NOT

    Adrianne Lenker, songwriter (Big Thief)

     

  • SHAMEIKA

    Fiona Apple, songwriter (Fiona Apple)

     

  • STAY HIGH

    Brittany Howard, songwriter (Brittany Howard)

15. Best Rock Album
For albums containing at least 51% playing time of new rock, hard rock or metal recordings.

  • A HERO’S DEATH

    Fontaines D.C.

     

  • KIWANUKA

    Michael Kiwanuka

     

  • DAYLIGHT

    Grace Potter

     

  • SOUND & FURY

    Sturgill Simpson

     

  • THE NEW ABNORMAL

    The Strokes

ALTERNATIVE

16. Best Alternative Music Album
Vocal or Instrumental.

  • FETCH THE BOLT CUTTERS

    Fiona Apple

     

  • HYPERSPACE

    Beck

     

  • PUNISHER

    Phoebe Bridgers

     

  • JAIME

    Brittany Howard

     

  • THE SLOW RUSH

    Tame Impala

R&B

17. Best R&B Performance
For new vocal or instrumental R&B recordings.

  • LIGHTNING & THUNDER

    Jhené Aiko Featuring John Legend

     

  • BLACK PARADE

    Beyoncé

     

  • ALL I NEED

    Jacob Collier Featuring Mahalia & Ty Dolla $ign

     

  • GOAT HEAD

    Brittany Howard

     

  • SEE ME

    Emily King

18. Best Traditional R&B Performance
For new vocal or instrumental traditional R&B recordings.

  • SIT ON DOWN

    The Baylor Project Featuring Jean Baylor & Marcus Baylor

     

  • WONDER WHAT SHE THINKS OF ME

    Chloe X Halle

     

  • LET ME GO

    Mykal Kilgore

     

  • ANYTHING FOR YOU

    Ledisi

     

  • DISTANCE

    Yebba

19. Best R&B Song
A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • BETTER THAN I IMAGINE

    Robert Glasper, Meshell Ndegeocello & Gabriella Wilson, songwriters (Robert Glasper Featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello)

     

  • BLACK PARADE

    Denisia Andrews, Beyoncé, Stephen Bray, Shawn Carter, Brittany Coney, Derek James Dixie, Akil King, Kim “Kaydence” Krysiuk & Rickie “Caso” Tice, songwriters (Beyoncé)

     

  • COLLIDE

    Sam Barsh, Stacey Barthe, Sonyae Elise, Olu Fann, Akil King, Josh Lopez, Kaveh Rastegar & Benedetto Rotondi, songwriters (Tiana Major9 & EARTHGANG)

     

  • DO IT

    Chloe Bailey, Halle Bailey, Anton Kuhl, Victoria Monét, Scott Storch & Vincent Van Den Ende, songwriters (Chloe X Halle)

     

  • SLOW DOWN

    Nasri Atweh, Badriia Bourelly, Skip Marley, Ryan Williamson & Gabriella Wilson, songwriters (Skip Marley & H.E.R.)

20. Best Progressive R&B Album
For albums containing at least 51% playing time of newly recorded progressive vocal tracks derivative of R&B.

  • CHILOMBO

    Jhené Aiko

     

  • UNGODLY HOUR

    Chloe X Halle

     

  • FREE NATIONALS

    Free Nationals

     

  • F*** YO FEELINGS

    Robert Glasper

     

  • IT IS WHAT IT IS

    Thundercat

21. Best R&B Album
For albums containing at least 51% playing time of new R&B recordings.

  • HAPPY 2 BE HERE

    Ant Clemons

     

  • TAKE TIME

    Giveon

     

  • TO FEEL LOVE/D

    Luke James

     

  • BIGGER LOVE

    John Legend

     

  • ALL RISE

    Gregory Porter

RAP

22. Best Rap Performance
For a Rap performance. Singles or Tracks only.

  • DEEP REVERENCE

    Big Sean Featuring Nipsey Hussle

     

  • BOP

    DaBaby

     

  • WHAT’S POPPIN

    Jack Harlow

     

  • THE BIGGER PICTURE

    Lil Baby

     

  • SAVAGE

    Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé

     

  • DIOR

    Pop Smoke

23. Best Melodic Rap Performance
For a solo or collaborative performance containing both elements of R&B melodies and Rap.

  • ROCKSTAR

    DaBaby Featuring Roddy Ricch

     

  • LAUGH NOW, CRY LATER

    Drake Featuring Lil Durk

     

  • LOCKDOWN

    Anderson .Paak

     

  • THE BOX

    Roddy Ricch

     

  • HIGHEST IN THE ROOM

    Travis Scott

24. Best Rap Song
A Songwriter(s) Award.  A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only..

  • THE BIGGER PICTURE

    Dominique Jones, Noah Pettigrew & Rai’shaun Williams, songwriters (Lil Baby)

     

  • THE BOX

    Samuel Gloade & Rodrick Moore, songwriters (Roddy Ricch)

     

  • LAUGH NOW, CRY LATER

    Durk Banks, Rogét Chahayed, Aubrey Graham, Daveon Jackson, Ron LaTour & Ryan Martinez, songwriters (Drake Featuring Lil Durk)

     

  • ROCKSTAR

    Jonathan Lyndale Kirk, Ross Joseph Portaro IV & Rodrick Moore, songwriters (DaBaby Featuring Roddy Ricch)

     

  • SAVAGE

    Beyoncé, Shawn Carter, Brittany Hazzard, Derrick Milano, Terius Nash, Megan Pete, Bobby Session Jr., Jordan Kyle Lanier Thorpe & Anthony White, songwriters (Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé)

25. Best Rap Album
For albums containing at least 51% playing time of new rap recordings.

  • BLACK HABITS

    D SMOKE

     

  • ALFREDO

    Freddie Gibbs & The Alchemist

     

  • A WRITTEN TESTIMONY

    Jay Electronica

     

  • KING’S DISEASE

    Nas

     

  • THE ALLEGORY

    Royce Da 5’9″

COUNTRY

26. Best Country Solo Performance
For new vocal or instrumental solo country recordings.

  • Stick That In Your Country Song

    Eric Church

     

  • WHO YOU THOUGHT I WAS

    Brandy Clark

     

  • WHEN MY AMY PRAYS

    Vince Gill

     

  • BLACK LIKE ME

    Mickey Guyton

     

  • BLUEBIRD

    Miranda Lambert

27. Best Country Duo/Group Performance
For new vocal or instrumental duo/group or collaborative country recordings.

  • ALL NIGHT

    Brothers Osborne

     

  • 10,000 HOURS

    Dan + Shay & Justin Bieber

     

  • OCEAN

    Lady A

     

  • SUGAR COAT

    Little Big Town

     

  • SOME PEOPLE DO

    Old Dominion

28. Best Country Song
A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • BLUEBIRD

    Luke Dick, Natalie Hemby & Miranda Lambert, songwriters (Miranda Lambert)

     

  • THE BONES

    Maren Morris, Jimmy Robbins & Laura Veltz, songwriters (Maren Morris)

     

  • CROWDED TABLE

    Brandi Carlile, Natalie Hemby & Lori McKenna, songwriters (The Highwomen)

     

  • MORE HEARTS THAN MINE

    Ingrid Andress, Sam Ellis & Derrick Southerland, songwriters (Ingrid Andress)

     

  • SOME PEOPLE DO

    Jesse Frasure, Shane McAnally, Matthew Ramsey & Thomas Rhett, songwriters (Old Dominion)

29. Best Country Album
For albums containing at least 51% playing time of new country recordings.

  • LADY LIKE

    Ingrid Andress

     

  • YOUR LIFE IS A RECORD

    Brandy Clark

     

  • WILDCARD

    Miranda Lambert

     

  • NIGHTFALL

    Little Big Town

     

  • NEVER WILL

    Ashley McBryde

NEW AGE

30. Best New Age Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental new age recordings.

  • SONGS FROM THE BARDO

    Laurie Anderson, Tenzin Choegyal & Jesse Paris Smith

     

  • PERIPHERY

    Priya Darshini

     

  • FORM//LESS

    Superposition

     

  • MORE GUITAR STORIES

    Jim “Kimo” West

     

  • MEDITATIONS

    Cory Wong & Jon Batiste

JAZZ

31. Best Improvised Jazz Solo
For an instrumental jazz solo performance. Two equal performers on one recording may be eligible as one entry. If the soloist listed appears on a recording billed to another artist, the latter’s name is in parenthesis for identification. Singles or Tracks only.

  • GUINEVERE

    Christian Scott Atunde Adjuah, soloist

    Track from: Axiom

     

  • PACHAMAMA

    Regina Carter, soloist

    Track from: Ona (Thana Alexa)

     

  • CELIA

    Gerald Clayton, soloist

     

  • ALL BLUES

    Chick Corea, soloist

    Track from: Trilogy 2 (Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade)

     

  • MOE HONK

    Joshua Redman, soloist

    Track from: RoundAgain (Redman Mehldau McBride Blade)

32. Best Jazz Vocal Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal jazz recordings.

  • ONA

    Thana Alexa

     

  • SECRETS ARE THE BEST STORIES

    Kurt Elling Featuring Danilo Pérez

     

  • MODERN ANCESTORS

    Carmen Lundy

     

  • HOLY ROOM: LIVE AT ALTE OPER

    Somi With Frankfurt Radio Big Band

     

  • WHAT’S THE HURRY

    Kenny Washington

33. Best Jazz Instrumental Album
For albums containing at least 51% playing time of new instrumental jazz recordings.

  • ON THE TENDER SPOT OF EVERY CALLOUSED MOMENT

    Ambrose Akinmusire

     

  • WAITING GAME

    Terri Lyne Carrington And Social Science

     

  • HAPPENING: LIVE AT THE VILLAGE VANGUARD

    Gerald Clayton

     

  • TRILOGY 2

    Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade

     

  • ROUNDAGAIN

    Redman Mehldau McBride Blade

34. Best Large Jazz Ensemble Album
For albums containing at least 51% playing time of new ensemble jazz recordings.

  • DIALOGUES ON RACE

    Gregg August

     

  • MONK’ESTRA PLAYS JOHN BEASLEY

    John Beasley

     

  • THE INTANGIBLE BETWEEN

    Orrin Evans And The Captain Black Big Band

     

  • SONGS YOU LIKE A LOT

    John Hollenbeck With Theo Bleckmann, Kate McGarry, Gary Versace And The Frankfurt Radio Big Band

     

  • DATA LORDS

    Maria Schneider Orchestra

35. Best Latin Jazz Album
For vocal or instrumental albums containing at least 51% playing time of newly recorded material. The intent of this category is to recognize recordings that represent the blending of jazz with Latin, Iberian-American, Brazilian, and Argentinian tango music.

  • TRADICIONES

    Afro-Peruvian Jazz Orchestra

     

  • FOUR QUESTIONS

    Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra

     

  • CITY OF DREAMS

    Chico Pinheiro

     

  • VIENTO Y TIEMPO – LIVE AT BLUE NOTE TOKYO

    Gonzalo Rubalcaba & Aymée Nuviola

     

  • TRANE’S DELIGHT

    Poncho Sanchez

GOSPEL/CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC

36. Best Gospel Performance/Song
This award is given to the artist(s) and songwriter(s) (for new compositions) for the best traditional Christian, roots gospel or contemporary gospel single or track.

  • WONDERFUL IS YOUR NAME

    Melvin Crispell III

     

  • RELEASE (LIVE)

    Ricky Dillard Featuring Tiff Joy; David Frazier, songwriter

     

  • COME TOGETHER

    Rodney “Darkchild” Jerkins Presents: The Good News; Lashawn Daniels, Rodney Jerkins, Lecrae Moore & Jazz Nixon, songwriters

     

  • WON’T LET GO

    Travis Greene; Travis Greene, songwriter

     

  • MOVIN’ ON

    Jonathan McReynolds & Mali Music; Darryl L. Howell, Jonathan Caleb McReynolds, Kortney Jamaal Pollard & Terrell Demetrius Wilson, songwriters

37. Best Contemporary Christian Music Performance/Song
This award is given to the artist(s) and songwriter(s) (for new compositions) for the best contemporary Christian music single or track, (including pop, rap/hip-hop, Latin, or rock.

  • THE BLESSING (LIVE)

    Kari Jobe, Cody Carnes & Elevation Worship; Chris Brown, Cody Carnes, Kari Jobe Carnes & Steven Furtick, songwriters

     

  • SUNDAY MORNING

    Lecrae Featuring Kirk Franklin; Denisia Andrews, Jones Terrence Antonio, Saint Bodhi, Brittany Coney, Kirk Franklin, Lasanna Harris, Shama Joseph, Stuart Lowery, Lecrae Moore & Nathanael Saint-Fleur, songwriters

     

  • HOLY WATER

    We The Kingdom; Andrew Bergthold, Ed Cash, Franni Cash, Martin Cash & Scott Cash, songwriters

     

  • FAMOUS FOR (I BELIEVE)

    Tauren Wells Featuring Jenn Johnson; Chuck Butler, Krissy Nordhoff, Jordan Sapp, Alexis Slifer & Tauren Wells, songwriters

     

  • THERE WAS JESUS

    Zach Williams & Dolly Parton; Casey Beathard, Jonathan Smith & Zach Williams, songwriters

38. Best Gospel Album
For albums containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, traditional or contemporary/R&B gospel music recordings.

  • 2ECOND WIND: READY

    Anthony Brown & group therAPy

     

  • MY TRIBUTE

    Myron Butler

     

  • CHOIRMASTER

    Ricky Dillard

     

  • GOSPEL ACCORDING TO PJ

    PJ Morton

     

  • KIERRA

    Kierra Sheard

39. Best Contemporary Christian Music Album
For albums containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, contemporary Christian music, including pop, rap/hip hop, Latin, or rock recordings.

  • RUN TO THE FATHER

    Cody Carnes

     

  • ALL OF MY BEST FRIENDS

    Hillsong Young & Free

     

  • HOLY WATER

    We The Kingdom

     

  • CITIZEN OF HEAVEN

    Tauren Wells

     

  • JESUS IS KING

    Kanye West

40. Best Roots Gospel Album
For albums containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, traditional/roots gospel music, including country, Southern gospel, bluegrass, and Americana recordings.

LATIN

41. Best Latin Pop or Urban Album
For albums containing at least 51% playing time of new Latin pop or urban recordings.

  • YHLQMDLG

    Bad Bunny

     

  • POR PRIMERA VEZ

    Camilo

     

  • MESA PARA DOS

    Kany García

     

  • PAUSA

    Ricky Martin

     

  • 3:33

    Debi Nova

42. Best Latin Rock or Alternative Album
For albums containing at least 51% playing time of new Latin rock or alternative recordings.

  • AURA

    Bajofondo

     

  • MONSTRUO

    Cami

     

  • SOBREVOLANDO

    Cultura Profética

     

  • LA CONQUISTA DEL ESPACIO

    Fito Paez

     

  • MISS COLOMBIA

    Lido Pimienta

43. Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
For albums containing at least 51% playing time of new regional Mexican (banda, norteño, corridos, gruperos, mariachi, ranchera and Tejano) recordings.

  • HECHO EN MÉXICO

    Alejandro Fernández

     

  • LA SERENATA

    Lupita Infante

     

  • UN CANTO POR MÉXICO, VOL. 1

    Natalia Lafourcade

     

  • BAILANDO SONES Y HUAPANGOS CON MARIACHI SOL DE MEXICO DE JOSE HERNANDEZ

    Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez

     

  • AYAYAY!

    Christian Nodal

44. Best Tropical Latin Album
For albums containing at least 51% playing time of new tropical Latin recordings.

  • MI TUMBAO

    José Alberto “El Ruiseñor”

     

  • INFINITO

    Edwin Bonilla

     

  • SIGO CANTANDO AL AMOR (DELUXE)

    Jorge Celedon & Sergio Luis

     

  • 40

    Grupo Niche

     

  • MEMORIAS DE NAVIDAD

    Víctor Manuelle

AMERICAN ROOTS MUSIC

45. Best American Roots Performance
For new vocal or instrumental American Roots recordings.  This is for performances in the style of any of the subgenres encompassed in the American Roots Music field including Americana, bluegrass, blues, folk or regional roots. Award to the artist(s).

  • COLORS

    Black Pumas

     

  • DEEP IN LOVE

    Bonny Light Horseman

     

  • SHORT AND SWEET

    Brittany Howard

     

  • I’LL BE GONE

    Norah Jones & Mavis Staples

     

  • I REMEMBER EVERYTHING

    John Prine

46. Best American Roots Song
A Songwriter(s) Award. Includes Americana, bluegrass, traditional blues, contemporary blues, folk or regional roots songs. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • CABIN

    Laura Rogers & Lydia Rogers, songwriters (The Secret Sisters)

     

  • CEILING TO THE FLOOR

    Sierra Hull & Kai Welch, songwriters (Sierra Hull)

     

  • HOMETOWN

    Sarah Jarosz, songwriter (Sarah Jarosz)

     

  • I REMEMBER EVERYTHING

    Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)

     

  • MAN WITHOUT A SOUL

    Tom Overby & Lucinda Williams, songwriters (Lucinda Williams)

47. Best Americana Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental Americana recordings.

  • OLD FLOWERS

    Courtney Marie Andrews

     

  • TERMS OF SURRENDER

    Hiss Golden Messenger

     

  • WORLD ON THE GROUND

    Sarah Jarosz

     

  • EL DORADO

    Marcus King

     

  • GOOD SOULS BETTER ANGELS

    Lucinda Williams

48. Best Bluegrass Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental bluegrass recordings.

  • MAN ON FIRE

    Danny Barnes

     

  • TO LIVE IN TWO WORLDS, VOL. 1

    Thomm Jutz

     

  • NORTH CAROLINA SONGBOOK

    Steep Canyon Rangers

     

  • HOME

    Billy Strings

     

  • THE JOHN HARTFORD FIDDLE TUNE PROJECT, VOL. 1

    Various Artists

49. Best Traditional Blues Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental traditional blues recordings.

  • ALL MY DUES ARE PAID

    Frank Bey

     

  • YOU MAKE ME FEEL

    Don Bryant

     

  • THAT’S WHAT I HEARD

    Robert Cray Band

     

  • CYPRESS GROVE

    Jimmy “Duck” Holmes

     

  • RAWER THAN RAW

    Bobby Rush

50. Best Contemporary Blues Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental contemporary blues recordings.

  • HAVE YOU LOST YOUR MIND YET?

    Fantastic Negrito

     

  • LIVE AT THE PARAMOUNT

    Ruthie Foster Big Band

     

  • THE JUICE

    G. Love

     

  • BLACKBIRDS

    Bettye LaVette

     

  • UP AND ROLLING

    North Mississippi Allstars

51. Best Folk Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental folk recordings.

  • BONNY LIGHT HORSEMAN

    Bonny Light Horseman

     

  • THANKS FOR THE DANCE

    Leonard Cohen

     

  • SONG FOR OUR DAUGHTER

    Laura Marling

     

  • SATURN RETURN

    The Secret Sisters

     

  • ALL THE GOOD TIMES

    Gillian Welch & David Rawlings

52. Best Regional Roots Music Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental regional roots music recordings.

  • MY RELATIVES “NIKSO KOWAIKS”

    Black Lodge Singers

     

  • CAMERON DUPUY AND THE CAJUN TROUBADOURS

    Cameron Dupuy And The Cajun Troubadours

     

  • LOVELY SUNRISE

    Nā Wai ʽEhā

     

  • ATMOSPHERE

    New Orleans Nightcrawlers

     

  • A TRIBUTE TO AL BERARD

    Sweet Cecilia

REGGAE

53. Best Reggae Album
For albums containing at least 51% playing time of new reggae recordings.

  • UPSIDE DOWN 2020

    Buju Banton

     

  • HIGHER PLACE

    Skip Marley

     

  • IT ALL COMES BACK TO LOVE

    Maxi Priest

     

  • GOT TO BE TOUGH

    Toots & The Maytals

     

  • ONE WORLD

    The Wailers

GLOBAL MUSIC

54. Best Global Music Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental Global Music recordings.

  • FU CHRONICLES

    Antibalas

     

  • TWICE AS TALL

    Burna Boy

     

  • AGORA

    Bebel Gilberto

     

  • LOVE LETTERS

    Anoushka Shankar

     

  • AMADJAR

    Tinariwen

CHILDREN’S

55. Best Children’s Music Album
For albums containing at least 51% playing time of new musical or spoken word recordings that are created and intended specifically for children.

  • ALL THE LADIES

    Joanie Leeds

     

  • BE A PAIN: AN ALBUM FOR YOUNG (AND OLD) LEADERS

    Alastair Moock And Friends

     

  • I’M AN OPTIMIST

    Dog On Fleas

     

  • SONGS FOR SINGIN’

    The Okee Dokee Brothers

     

  • WILD LIFE

    Justin Roberts

SPOKEN WORD

56. Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

  • ACID FOR THE CHILDREN: A MEMOIR

    Flea

     

  • ALEX TREBEK – THE ANSWER IS…

    Ken Jennings

     

  • BLOWOUT: CORRUPTED DEMOCRACY, ROGUE STATE RUSSIA, AND THE RICHEST, MOST DESTRUCTIVE INDUSTRY ON EARTH

    Rachel Maddow

     

  • CATCH AND KILL

    Ronan Farrow

     

  • CHARLOTTE’S WEB (E.B. WHITE)

    Meryl Streep (& Full cast)

COMEDY

57. Best Comedy Album
For albums containing at least 51% playing time of new recordings.

  • BLACK MITZVAH

    Tiffany Haddish

     

  • I LOVE EVERYTHING

    Patton Oswalt

     

  • THE PALE TOURIST

    Jim Gaffigan

     

  • PAPER TIGER

    Bill Burr

     

  • 23 HOURS TO KILL

    Jerry Seinfeld

MUSICAL THEATER

58. Best Musical Theater Album
For albums containing at least 51% playing time of new recordings. Award to the principle vocalist(s) and the album producer(s) of 51% or more playing time of the album. The lyricist(s) and composer(s) of a new score are eligible for an Award if they have written and/or composed a new score which comprises 51% or more playing time of the album.

  • AMÉLIE

    Audrey Brisson, Chris Jared, Caolan McCarthy & Jez Unwin, principal soloists; Michael Fentiman, Sean Patrick Flahaven, Barnaby Race & Nathan Tysen, producers; Nathan Tysen, lyricist; Daniel Messe, composer & lyricist (Original London Cast)

     

  • AMERICAN UTOPIA ON BROADWAY

    David Byrne, principal soloist; David Byrne, producer (David Byrne, composer & lyricist) (Original Cast)

     

  • JAGGED LITTLE PILL

    Kathryn Gallagher, Celia Rose Gooding, Lauren Patten & Elizabeth Stanley, principal soloists; Neal Avron, Pete Ganbarg, Tom Kitt, Michael Parker, Craig Rosen & Vivek J. Tiwary, producers (Glen Ballard & Alanis Morissette, lyricists) (Original Broadway Cast)

     

  • LITTLE SHOP OF HORRORS

    Tammy Blanchard, Jonathan Groff & Tom Alan Robbins, principal soloists; Will Van Dyke, Michael Mayer, Alan Menken & Frank Wolf, producers (Alan Menken, composer; Howard Ashman, lyricist) (The New Off-Broadway Cast)

     

  • THE PRINCE OF EGYPT

    Christine Allado, Luke Brady, Alexia Khadime & Liam Tamne, principal soloists; Dominick Amendum & Stephen Schwartz, producers; Stephen Schwartz, composer & lyricist (Original Cast)

     

  • SOFT POWER

    Francis Jue, Austin Ku, Alyse Alan Louis & Conrad Ricamora, principal soloists; Matt Stine, producer; David Henry Hwang, lyricist; Jeanine Tesori, composer & lyricist (Original Cast)

MUSIC FOR VISUAL MEDIA

59. Best Compilation Soundtrack For Visual Media
Award to the artist(s) and/or ‘in studio’ producer(s) of a majority of the tracks on the album.  In the absence of both, award to the one or two individuals proactively responsible for the concept and musical direction of the album and for the selection of artists, songs and producers, as applicable. Award also goes to appropriately credited music supervisor(s).

  • A BEAUTIFUL DAY IN THE NEIGHBORHOOD

    (Various Artists)

     

  • BILL & TED FACE THE MUSIC

    (Various Artists)

     

  • EUROVISION SONG CONTEST: THE STORY OF FIRE SAGA

    (Various Artists)

     

  • FROZEN 2

    (Various Artists)

     

  • JOJO RABBIT

    (Various Artists)

60. Best Score Soundtrack For Visual Media
Award to Composer(s) for an original score created specifically for, or as a companion to, a current legitimate motion picture, television show or series, video games or other visual media.

  • AD ASTRA

    Max Richter, composer

     

  • BECOMING

    Kamasi Washington, composer

     

  • JOKER

    Hildur Guðnadóttir, composer

     

  • 1917

    Thomas Newman, composer

     

  • STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER

    John Williams, composer

61. Best Song Written For Visual Media
A Songwriter(s) award. For a song (melody & lyrics) written specifically for a motion picture, television, video games or other visual media, and released for the first time during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • BEAUTIFUL GHOSTS [FROM CATS]

    Andrew Lloyd Webber & Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)

     

  • CARRIED ME WITH YOU [FROM ONWARD]

    Brandi Carlile, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)

     

  • INTO THE UNKNOWN [FROM FROZEN 2]

    Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Idina Menzel & AURORA)

     

  • NO TIME TO DIE [FROM NO TIME TO DIE]

    Billie Eilish O’Connell & Finneas Baird O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

     

  • STAND UP [FROM HARRIET]

    Joshuah Brian Campbell & Cynthia Erivo, songwriters (Cynthia Erivo)

COMPOSING/ARRANGING

62. Best Instrumental Composition
A Composer’s Award for an original composition (not an adaptation) first released during the Eligibility Year. Singles or Tracks only.

  • BABY JACK

    Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra)

     

  • BE WATER II

    Christian Sands, composer (Christian Sands)

     

  • PLUMFIELD

    Alexandre Desplat, composer (Alexandre Desplat)

     

  • SPUTNIK

    Maria Schneider, composer (Maria Schneider)

     

  • STRATA

    Remy Le Boeuf, composer (Remy Le Boeuf’s Assembly Of Shadows Featuring Anna Webber & Eric Miller)

63. Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
An Arranger’s Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • BATHROOM DANCE

    Hildur Guðnadóttir, arranger (Hildur Guðnadóttir)

     

  • DONNA LEE

    John Beasley, arranger (John Beasley)

     

  • HONEYMOONERS

    Remy Le Boeuf, arranger (Remy Le Boeuf’s Assembly Of Shadows)

     

  • LIFT EVERY VOICE AND SING

    Alvin Chea & Jarrett Johnson, arrangers (Jarrett Johnson Featuring Alvin Chea)

     

  • URANUS: THE MAGICIAN

    Jeremy Levy, arranger (Jeremy Levy Jazz Orchestra)

64. Best Arrangement, Instruments and Vocals
An Arranger’s Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • ASAS FECHADAS

    John Beasley & Maria Mendes, arrangers (Maria Mendes Featuring John Beasley & Orkest Metropole)

     

  • DESERT SONG

    Erin Bentlage, Sara Gazarek, Johnaye Kendrick & Amanda Taylor, arrangers (Säje)

     

  • FROM THIS PLACE

    Alan Broadbent & Pat Metheny, arrangers (Pat Metheny Featuring Meshell Ndegeocello)

     

  • HE WON’T HOLD YOU

    Jacob Collier, arranger (Jacob Collier Featuring Rapsody)

     

  • SLOW BURN

    Talia Billig, Nic Hard & Becca Stevens, arrangers (Becca Stevens Featuring Jacob Collier, Mark Lettieri, Justin Stanton, Jordan Perlson, Nic Hard, Keita Ogawa, Marcelo Woloski & Nate Werth)

PACKAGE

65. Best Recording Package

  • EVERYDAY LIFE

    Pilar Zeta, art director (Coldplay)

     

  • FUNERAL

    Kyle Goen, art director (Lil Wayne)

     

  • HEALER

    Julian Gross & Hannah Hooper, art directors (Grouplove)

     

  • ON CIRCLES

    Jordan Butcher, art director (Caspian)

     

  • VOLS. 11 & 12

    Doug Cunningham & Jason Noto, art directors (Desert Sessions)

66. Best Boxed Or Special Limited Edition Package

  • FLAMING PIE (COLLECTOR’S EDITION)

    Linn Wie Andersen, Simon Earith, Paul McCartney & James Musgrave, art directors (Paul McCartney)

     

  • GIANTS STADIUM 1987, 1989, 1991

    Lisa Glines & Doran Tyson, art directors (Grateful Dead)

     

  • MODE

    Jeff Schulz, art director (Depeche Mode)

     

  • ODE TO JOY

    Lawrence Azerrad & Jeff Tweedy, art directors (Wilco)

     

  • THE STORY OF GHOSTLY INTERNATIONAL

    Michael Cina & Molly Smith, art directors (Various Artists)

NOTES

67. Best Album Notes

  • AT THE MINSTREL SHOW: MINSTREL ROUTINES FROM THE STUDIO, 1894-1926

    Tim Brooks, album notes writer (Various Artists)

     

  • THE BAKERSFIELD SOUND: COUNTRY MUSIC CAPITAL OF THE WEST, 1940-1974

    Scott B. Bomar, album notes writer (Various Artists)

     

  • DEAD MAN’S POP

    Bob Mehr, album notes writer (The Replacements)

     

  • THE MISSING LINK: HOW GUS HAENSCHEN GOT US FROM JOPLIN TO JAZZ AND SHAPED THE MUSIC BUSINESS

    Colin Hancock, album notes writer (Various Artists)

     

  • OUT OF A CLEAR BLUE SKY

    David Sager, album notes writer (Nat Brusiloff)

HISTORICAL

68. Best Historical Album

  • CELEBRATED, 1895-1896

    Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers; Richard Martin, mastering engineer (Unique Quartette)

     

  • HITTIN’ THE RAMP: THE EARLY YEARS (1936 – 1943)

    Zev Feldman, Will Friedwald & George Klabin, compilation producers; Matthew Lutthans, mastering engineer (Nat King Cole)

     

  • IT’S SUCH A GOOD FEELING: THE BEST OF MISTER ROGERS

    Lee Lodyga & Cheryl Pawelski, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Mister Rogers)

     

  • 1999 SUPER DELUXE EDITION

    Michael Howe, compilation producer; Bernie Grundman, mastering engineer (Prince)

     

  • SOUVENIR

    Carolyn Agger, compilation producer; Miles Showell, mastering engineer (Orchestral Manoeuvres In The Dark)

     

  • THROW DOWN YOUR HEART: THE COMPLETE AFRICA SESSIONS

    Béla Fleck, compilation producer; Richard Dodd, mastering engineer (Béla Fleck)

PRODUCTION, NON-CLASSICAL

69. Best Engineered Album, Non-Classical
An Engineer’s Award. (Artists names appear in parentheses.)

  • BLACK HOLE RAINBOW

    Shawn Everett & Ivan Wayman, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Devon Gilfillian)

     

  • EXPECTATIONS

    Gary Paczosa & Mike Robinson, engineers; Paul Blakemore, mastering engineer (Katie Pruitt)

     

  • HYPERSPACE

    Drew Brown, Andrew Coleman, Shawn Everett, Serban Ghenea, David Greenbaum, Jaycen Joshua & Mike Larson, engineers; Randy Merrill, mastering engineer (Beck)

     

  • JAIME

    Shawn Everett, engineer; Shawn Everett, mastering engineer (Brittany Howard)

     

  • 25 TRIPS

    Shani Gandhi & Gary Paczosa, engineers; Adam Grover, mastering engineer (Sierra Hull)

70. Producer Of The Year, Non-Classical

  • JACK ANTONOFF

• August (Taylor Swift) (T)
• Gaslighter (The Chicks) (A)
• Holy Terrain (FKA Twigs Featuring Future) (T)
• Mirrorball (Taylor Swift) (T)
• This Is Me Trying (Taylor Swift) (T)
• Together (Sia) (S)

  • DAN AUERBACH

• Cypress Grove (Jimmy “Duck” Holmes) (A)
• El Dorado (Marcus King) (A)
• Is Thomas Callaway (CeeLo Green) (A)
• Singing For My Supper (Early James) (A)
• Solid Gold Sounds (Kendell Marvel) (A)
• Years (John Anderson) (A)

  • DAVE COBB

• Backbone (Kaleo) (S)
• The Balladeer (Lori McKenna) (A)
• Boneshaker (Airbourne) (A)
• Down Home Christmas (Oak Ridge Boys) (A)
• The Highwomen (The Highwomen) (A)
• I Remember Everything (John Prine) (S)
• Reunions (Jason Isbell And The 400 Unit) (A)
• The Spark (William Prince) (S)
• You’re Still The One (Teddy Swims) (S)

  • FLYING LOTUS

• It Is What It Is (Thundercat) (A)

  • ANDREW WATT

• Break My Heart (Dua Lipa) (T)
• Me And My Guitar (A Boogie Wit Da Hoodie) (T)
• Midnight Sky (Miley Cyrus) (S)
• Old Me (5 Seconds Of Summer) (T)
• Ordinary Man (Ozzy Osbourne Featuring Elton John) (T)
• Take What You Want (Post Malone Featuring Ozzy Osbourne & Travis Scott) (T)
• Under The Graveyard (Ozzy Osbourne) (T)

71. Best Remixed Recording
A Remixer’s Award. (Artists names appear in parentheses for identification.) Singles or Tracks only.

  • DO YOU EVER (RAC MIX)

    RAC, remixer (Phil Good)

     

  • IMAGINARY FRIENDS (MORGAN PAGE REMIX)

    Morgan Page, remixer (Deadmau5)

     

  • PRAYING FOR YOU (LOUIE VEGA MAIN REMIX)

    Louie Vega, remixer (Jasper Street Co.)

     

  • ROSES (IMANBEK REMIX)

    Imanbek Zeikenov, remixer (SAINt JHN)

     

  • YOUNG & ALIVE (BAZZI VS. HAYWYRE REMIX)

    Haywyre, remixer (Bazzi)

PRODUCTION, IMMERSIVE AUDIO

72. Best Immersive Audio Album
Due the COVID-19 pandemic, the Best Immersive Audio Album Craft Committee was unable to meet. The judging of the entries in this category has been postponed until such time that we are able to meet in a way that is appropriate to judge the many formats and configurations of the entries and is safe for the committee members. The nominations for the 63rd GRAMMYs will be announced next year in addition to (and separately from) the 64th GRAMMY nominations in the category

PRODUCTION, CLASSICAL

73. Best Engineered Album, Classical
An Engineer’s Award. (Artist names appear in parentheses.)

  • DANIELPOUR: THE PASSION OF YESHUA

    Bernd Gottinger, engineer (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)

     

  • GERSHWIN: PORGY AND BESS

    David Frost & John Kerswell, engineers; Silas Brown, mastering engineer (David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)

     

  • HYNES: FIELDS

    Kyle Pyke, engineer; Jesse Lewis & Kyle Pyke, mastering engineers (Devonté Hynes & Third Coast Percussion)

     

  • IVES: COMPLETE SYMPHONIES

    Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, mastering engineers (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)

     

  • SHOSTAKOVICH: SYMPHONY NO. 13, ‘BABI YAR’

    David Frost & Charlie Post, engineers; Silas Brown, mastering engineer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)

74. Producer Of The Year, Classical
A Producer’s Award. (Artist names appear in parentheses.)

  • BLANTON ALSPAUGH

• Aspects Of America – Pulitzer Edition (Carlos Kalmar & Oregon Symphony)
• Blessed Art Thou Among Women (Peter Jermihov, Katya Lukianov & PaTRAM Institute Singers)
• Dvořák: Symphony No. 9; Copland: Billy The Kid (Gianandrea Noseda & National Symphony Orchestra)
• Glass: The Fall Of The House Of Usher (Joseph Li, Nicholas Nestorak, Madison Leonard, Jonas Hacker, Ben Edquist, Matthew Adam Fleisher & Wolf Trap Opera)
• Kahane: Emergency Shelter Intake Form (Alicia Hall Moran, Gabriel Kahane, Carlos Kalmar & Oregon Symphony)
• Kastalsky: Requiem (Leonard Slatkin, Steven Fox, Benedict Sheehan, Charles Bruffy, Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, The Saint Tikhon Choir, Kansas City Chorale & Orchestra Of St. Luke’s)
• Massenet: Thaïs (Andrew Davis, Joshua Hopkins, Andrew Staples, Erin Wall, Toronto Mendelssohn Choir & Toronto Symphony Orchestra)
• Smyth: The Prison (Sarah Brailey, Dashon Burton, James Blachly & Experiential Orchestra)
• Woolf, L.P.: Fire And Flood (Julian Wachner, Matt Haimovitz & Choir Of Trinity Wall Street)

  • DAVID FROST

• Beethoven: Piano Sonatas, Vol. 9 (Jonathan Biss)
• Gershwin: Porgy And Bess (David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
• Gluck: Orphée & Eurydice (Harry Bicket, Dmitry Korchak, Andriana Chuchman, Lauren Snouffer, Lyric Opera Of Chicago Orchestra & Chorus)
• Holst: The Planets; The Perfect Fool (Michael Stern & Kansas City Symphony)
• Muhly: Marnie (Robert Spano, Isabel Leonard, Christopher Maltman, Denyce Graves, Iestyn Davies, Janis Kelly, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
• Schubert: Piano Sonatas, D. 845, D. 894, D. 958, D. 960 (Shai Wosner)
• Shostakovich: Symphony No. 13, ‘Babi Yar’ (Riccardo Muti, Alexey Tikhomirov, Chicago Symphony Orchestra & Chorus)

  • JESSE LEWIS

• Gunn: The Ascendant (Roomful Of Teeth)
• Harrison, M.: Just Constellations (Roomful Of Teeth)
• Her Own Wings (Willamette Valley Chamber Music Festival)
• Hynes: Fields (Devonté Hynes & Third Coast Percussion)
• Lang, D.: Love Fail (Beth Willer & Lorelei Ensemble)
• Mazzoli: Proving Up (Christopher Rountree, Opera Omaha & International Contemporary Ensemble)
• Sharlat: Spare The Rod! (NOW Ensemble)
• Soul House (Hub New Music)
• Wherein Lies The Good (The Westerlies)

  • DMITRIY LIPAY

• Adams, J.: Must The Devil Have All The Good Tunes? (Yuja Wang, Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
• Cipullo: The Parting (Alastair Willis, Laura Strickling, Catherine Cook, Michael Mayes & Music Of Remembrance)
• Ives: Complete Symphonies (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
• LA Phil 100 – The Los Angeles Philharmonic Centennial Birthday Gala (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
• Langgaard: Prelude To Antichrist; Strauss: An Alpine Symphony (Thomas Dausgaard & Seattle Symphony Orchestra)
• Nielsen: Symphony No. 1 & Symphony No. 2, ‘The Four Temperaments’ (Thomas Dausgaard & Seattle Symphony)

  • ELAINE MARTONE

• Bound For The Promised Land (Robert M. Franklin, Steven Darsey, Jessye Norman & Taylor Branch)
• Dawn (Shachar Israel)
• Gandolfi, Prior & Oliverio: Orchestral Works (Robert Spano & Atlanta Symphony Orchestra)
• Singing In The Dead Of Night (Eighth Blackbird)
• Whitacre: The Sacred Veil (Eric Whitacre, Grant Gershon & Los Angeles Master Chorale)

CLASSICAL

75. Best Orchestral Performance
Award to the Conductor and to the Orchestra.

  • ASPECTS OF AMERICA – PULITZER EDITION

    Carlos Kalmar, conductor (Oregon Symphony)

     

  • CONCURRENCE

    Daníel Bjarnason, conductor (Iceland Symphony Orchestra)

     

  • COPLAND: SYMPHONY NO. 3

    Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)

     

  • IVES: COMPLETE SYMPHONIES

    Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)

     

  • LUTOSłAWSKI: SYMPHONIES NOS. 2 & 3

    Hannu Lintu, conductor (Finnish Radio Symphony Orchestra)

76. Best Opera Recording
Award to the Conductor, Album Producer(s) and Principal Soloists.

  • DELLO JOIO: THE TRIAL AT ROUEN

    Gil Rose, conductor; Heather Buck & Stephen Powell; Gil Rose, producer (Boston Modern Orchestra Project; Odyssey Opera Chorus)

     

  • FLOYD, C.: PRINCE OF PLAYERS

    William Boggs, conductor; Keith Phares & Kate Royal; Blanton Alspaugh, producer (Milwaukee Symphony Orchestra; Florentine Opera Chorus)

     

  • GERSHWIN: PORGY AND BESS

    David Robertson, conductor; Angel Blue & Eric Owens; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

     

  • HANDEL: AGRIPPINA

    Maxim Emelyanychev, conductor; Joyce DiDonato; Daniel Zalay, producer (Il Pomo D’Oro)

     

  • ZEMLINSKY: DER ZWERG

    Donald Runnicles, conductor; David Butt Philip & Elena Tsallagova; Peter Ghirardini & Erwin Stürzer, producers (Orchestra Of The Deutsche Oper Berlin; Chorus Of The Deutsche Oper Berlin)

77. Best Choral Performance
Award to the Conductor, and to the Choral Director and/or Chorus Master where applicable and to the Choral Organization/Ensemble.

  • CARTHAGE

    Donald Nally, conductor (The Crossing)

     

  • DANIELPOUR: THE PASSION OF YESHUAH

    JoAnn Falletta, conductor; James K. Bass & Adam Luebke, chorus masters (James K. Bass, J’Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers)

     

  • KASTALSKY: REQUIEM

    Leonard Slatkin, conductor; Charles Bruffy, Steven Fox & Benedict Sheehan, chorus masters (Joseph Charles Beutel & Anna Dennis; Orchestra Of St. Luke’s; Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, Kansas City Chorale & The Saint Tikhon Choir)

     

  • MORAVEC: SANCTUARY ROAD

    Kent Tritle, conductor (Joshua Blue, Raehann Bryce-Davis, Dashon Burton, Malcolm J. Merriweather & Laquita Mitchell; Oratorio Society Of New York Orchestra; Oratorio Society Of New York Chorus)

     

  • ONCE UPON A TIME

    Matthew Guard, conductor (Sarah Walker; Skylark Vocal Ensemble)

78. Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
For new recordings of works with chamber or small ensemble (twenty-four or fewer members, not including the conductor). One Award to the ensemble and one Award to the conductor, if applicable.

  • CONTEMPORARY VOICES

    Pacifica Quartet

     

  • HEALING MODES

    Brooklyn Rider

     

  • HEARNE, T.: PLACE

    Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra

     

  • HYNES: FIELDS

    Devonté Hynes & Third Coast Percussion

     

  • THE SCHUMANN QUARTETS

    Dover Quartet

79. Best Classical Instrumental Solo
Award to the Instrumental Soloist(s) and to the Conductor when applicable.

  • ADÈS: CONCERTO FOR PIANO AND ORCHESTRA

    Kirill Gerstein; Thomas Adès, conductor (Boston Symphony Orchestra)

     

  • BEETHOVEN: COMPLETE PIANO SONATAS

    Igor Levit

     

  • BOHEMIAN TALES

    Augustin Hadelich; Jakub Hrůša, conductor (Charles Owen; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks)

     

  • DESTINATION RACHMANINOV – ARRIVAL

    Daniil Trifonov; Yannick Nézet-Séguin, conductor (The Philadelphia Orchestra)

     

  • THEOFANIDIS: CONCERTO FOR VIOLA AND CHAMBER ORCHESTRA

    Richard O’Neill; David Alan Miller, conductor (Albany Symphony)

80. Best Classical Solo Vocal Album
Award to: Vocalist(s), Collaborative Artist(s) (Ex: pianists, conductors, chamber groups) Producer(s), Recording Engineers/Mixers with 51% or more playing time of new material.

  • AMERICAN COMPOSERS AT PLAY – WILLIAM BOLCOM, RICKY IAN GORDON, LORI LAITMAN, JOHN MUSTO

    Stephen Powell (Attacca Quartet, William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto, Charles Neidich & Jason Vieaux)

     

  • CLAIRIÈRES – SONGS BY LILI & NADIA BOULANGER

    Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist

     

  • FARINELLI

    Cecilia Bartoli; Giovanni Antonini, conductor (Il Giardino Armonico)

     

  • A LAD’S LOVE

    Brian Giebler; Steven McGhee, accompanist (Katie Hyun, Michael Katz, Jessica Meyer, Reginald Mobley & Ben Russell)

     

  • SMYTH: THE PRISON

    Sarah Brailey & Dashon Burton; James Blachly, conductor (Experiential Chorus; Experiential Orchestra)

81. Best Classical Compendium
Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s) and Engineer(s) of over 51% playing time of the album, if other than the artist.

  • ADÈS CONDUCTS ADÈS

    Mark Stone & Christianne Stotijn; Thomas Adès, conductor; Nick Squire, producer

     

  • SAARIAHO: GRAAL THÉÂTRE; CIRCLE MAP; NEIGES; VERS TOI QUI ES SI LOIN

    Clément Mao-Takacs, conductor; Hans Kipfer, producer

     

  • SEREBRIER: SYMPHONIC BACH VARIATIONS; LAMENTS AND HALLELUJAHS; FLUTE CONCERTO

    José Serebrier, conductor; Jens Braun, producer

     

  • THOMAS, M.T.: FROM THE DIARY OF ANNE FRANK & MEDITATIONS ON RILKE

    Isabel Leonard; Michael Tilson Thomas, conductor; Jack Vad, producer

     

  • WOOLF, L.P.: FIRE AND FLOOD

    Matt Haimovitz; Julian Wachner, conductor; Blanton Alspaugh, producer

82. Best Contemporary Classical Composition
A Composer’s Award. (For a contemporary classical composition composed within the last 25 years, and released for the first time during the Eligibility Year.) Award to the librettist, if applicable.

  • ADÈS: CONCERTO FOR PIANO AND ORCHESTRA

    Thomas Adès, composer (Kirill Gerstein, Thomas Adès & Boston Symphony Orchestra)

     

  • DANIELPOUR: THE PASSION OF YESHUA

    Richard Danielpour, composer (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)

     

  • FLOYD, C.: PRINCE OF PLAYERS

    Carlisle Floyd, composer (William Boggs, Kate Royal, Keith Phares, Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra)

     

  • HEARNE, T.: PLACE

    Ted Hearne, composer (Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra)

     

  • ROUSE: SYMPHONY NO. 5

    Christopher Rouse, composer (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)

MUSIC VIDEO/FILM

83. Best Music Video
Award to the artist, video director, and video producer.

  • BROWN SKIN GIRL

    Beyoncé

    Beyoncé Knowles-Carter & Jenn Nkiru, video directors; Lauren Baker, Astrid Edwards, Nathan Scherrer & Erinn Williams, video producers

     

  • LIFE IS GOOD

    Future Featuring Drake

    Julien Christian Lutz, video director; Harv Glazer, video producer

     

  • LOCKDOWN

    Anderson .Paak

    Dave Meyers, video director; Nathan Scherrer, video producer

     

  • ADORE YOU

    Harry Styles

    Dave Meyers, video director; Nathan Scherrer, video producer

     

  • GOLIATH

    Woodkid

    Yoann Lemoine, video director

84. Best Music Film
For concert/performance films or music documentaries. Award to the artist, video director, and video producer.

  • BEASTIE BOYS STORY

    Beastie Boys

    Spike Jonze, video director; Amanda Adelson, Jason Baum & Spike Jonze, video producers

     

  • BLACK IS KING

    Beyoncé

     

  • WE ARE FREESTYLE LOVE SUPREME

    Freestyle Love Supreme

    Andrew Fried, video director; Andrew Fried, Jill Furman, Thomas Kail, Lin-Manuel Miranda, Sarina Roma, Jenny Steingart & Jon Steingart, video producers

     

  • LINDA RONSTADT: THE SOUND OF MY VOICE

    Linda Ronstadt

    Rob Epstein & Jeffrey Friedman, video directors; Michele Farinola & James Keach, video producers

     

  • THAT LITTLE OL’ BAND FROM TEXAS

    ZZ Top

    Sam Dunn, video director; Scot McFadyen, video producer

2 comments on “2021 Grammy Award Nominations

  1. Pingback: Prime Time Jukebox Episode 24: One Year Anniversary – CigarJukebox

  2. Pingback: 63rd Annual Grammy Award Winners Announced – CigarJukebox

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: